Názor našich atletů na sacharidové vlny u “normální populace”

Členům našeho Amix Teamu jsme položili jednu jednoduchou otázku a to sice:

Jaký máte názor na zařazování sacharidových vln do jídelníčku "normální" (nezávodící) populace?

 

Odpovědi byly velmi rozmanité. Kdo je doporučuje a používá i pro své klienty a kdo je naopak proti, to už se dočtete zde:

Milan Šádek:"Nebráním se použití sacharidových vln i u běžných lidí, ale nechal bych si tuhle metodu jako některý z dalších kroků. Začal bych "vyčištěním" jídelníčku, což znamená vyřadit nevhodné potraviny. Poté snížit množství sacharidů na nějakou konstantní hodnotu. A pro další progres mohou být zařazeny sacharidové vlny. Samozřejmě je možné vlnit už od začátku, ale já se přikláním k variantě si to nechat až jako některý z dalších kroků." 

Marian Čambal"S používáním sacharidových vln mám velmi dobré zkušenosti i jako trenér. Zařazuji je mým klientům, kteří s nimi dosahují velmi dobrých výsledků. Proto je určitě doporučuji. Samozřejmě je ale třeba zmínit, že ne všem musí vyhovovat."

Olivia Pohanková: "Sacharidové vlny jsou vynikajícím pomocníkem jak v dietě, tak i mimo ni. Já v podstatě funguji na něčem podobném celoročně, až na to, že je to spíš taková Tsunami vlna :) Můj princip stravování je takový, že přes týden jím poctivě, tedy čerpám energii většinou ze zdravých sacharidů a tuků, a o víkendu vždy trochu povolím a jím rozmanitěji. Co se týče klasických vln, kde si člověk počítá všechno na gramy, to už záleží na jednotlivci, zda rád počítá. Ale určitě doporučuji si dát alespoň jeden den v týdnu, kdy si dáte vyšší sacharidy, které budete čerpat z rozmanitých potravin, ne jen rýže, brambor a vloček."

Adél Storzerová:"Pro běžnou populaci sacharidové vlny rozhodně nedoporučuji. Je třeba myslet na to, že je to zase jen krátkodobé řešení a nedá se na sacharidových vlnách fungovat celý život. Navíc po ukončení takové diety většinou přijde tak nechtěný jojo – efekt. Pro běžnou populaci doporučuji počítat denní kalorický příjem potravin. Normálně pracující člověk přece nechce jíst pouze kuře a rýži celé dny. Pro závodníky připravující se na soutěž občas zařadím, pokud tělo stagnuje, ale opravdu jen výjimečně."

Kamila Pavlíčková: "Já bych osobně sacharidové vlny nedoporučovala nikomu, kdo se na závody nechystá. Sice je to účinná metoda shazování tuku, ale nedá se udržet dlouhodobě a pokud se člověk pak navrátí k normální (ale i zdravější) stravě, tak nastává nenáviděný jojo efekt. Takže za mě určitě ne."

Lucie Cahová:"Záleží na požadavcích a cílech klienta. Spíše bych se zaměřila na správný výběr potravin, správné množství a čas. Nikdo z nás si nechce počítat přece makroživiny do konce života, ale myslím, že pokud se člověk naučí pár základních pravidel ve stravování a k tomu přidá pohybovou aktivitu, tak může dosáhnout svých cílů i bez nechtěného jo-jo efektu. Chce to samozřejmě trpělivost a to jak u redukce hmotnosti, tak u nabíraní svalstva."

Sebastian Gunčík"Pro normální, nesoutěžící lidi, určitě nedoporučuji a to proto, že sacharidové vlny mají obrovský jojo efekt a dají se držet pouze krátkodobě."