Při jaké intenzitě sportování hubneme?

V průběhu roku jsou tři nejčastější momenty, v nichž poměrně intenzivně vnímáme tlak na to něco udělat se svojí postavou. Prvním obdobím je začátek roku a s ním řekněme uměle vyvolaná nutnost chodit cvičit a hubnout. Druhým, přirozenějším obdobím, v němž se rozhodneme něco dělat se svojí váhou, je začátek jara a s ním spojený příchod něčeho nového a svěžího, kdy máme současně přirozenou potřebu očisty organismu. Třetí období nastává s blížící se dobou dovolených, které mnoho z nás tráví na plážích v plavkách a ne každý chce prezentovat své převisy (většinou si to však uvědomí příliš pozdě na to, aby s tím šlo ještě něco dělat). Možná i proto právě teď přichází nejefektivnější období pro tvarování našich postav!

Protože vychází z přirozených chodů přírody, naše pocity nebývají zaměřeny čistě jen na váhu, ale souvisí s probouzením. A i v nás se probouzí touha po pohybu, očistě, procházkách a zlehčování jídelníčku. To vše jsou faktory, které přijdou jakoby samy, přirozeně. A stejně tak „automaticky“ se upravuje i naše postava. Všechny zmíněné faktory jsou pro výsledný efekt důležité, ale jeden z nich vnímáme velmi intenzivně – pohyb. Když po čase zjistíme, že hubneme, radost z nové postavy v nás vyvolá pocit euforie a my „přitopíme pod kotlem“. Pohyb pak již není přirozený a vzešlý z pocitů, ale je opět vyvolán potřebou, a to potřebou zhubnout ještě rychleji a výrazněji. Proto již necvičíme „na pohodu“, ale čas fyzické aktivity prodlužujeme a pohyb zintenzivňujeme. Výsledkem pak je, že jsme více unaveni, dokonce i více jíme a možná tím pádem i nehubneme tak rychle, jak jsme si mysleli. Výsledek je tristní. Končíme s pohybem, procházkami, odlehčeným jídelníčkem, protože dle našich pocitů to nikam nevede. Ale chyba byla úplně někde jinde – v nás a v tom, že jsme „přitopili pod kotlem“.

Chyba je nerespektovat potřebu nízké intenzity

Je celkem běžný názor podložený i v odborné literatuře, že tuky, o které nám jde při tvarování postavy především, se nejintenzivněji spalují při nízkých intenzitách.Ale jaké to jsou? Obvykle se intenzita zátěže stanovuje tepovou frekvencí. Což je samozřejmě velmi pohodlné a přesné měření, ale ne každý vlastní přístroj měřící tepovou frekvenci během výkonu (tzv. sporttester). V takovém případě si lze pravidelně čas od času měřit tepovou frekvenci například přiložením pravé ruky na srdce a počítáním tepů srdce po dobu 10 sekund (poté vynásobit 6 a máte tepovou frekvenci za 1 minutu). Nebo lze vyjít ze všeobecně známého pravidla, že správná intenzita pohybu se pozná podle toho, že v průběhu výkonu mohu vést rozhovor a povídat si s případným sparing partnerem. Mimochodem – sparing partner je velmi přínosný prvek nejen z důvodu rozpoznání správné tepové frekvence, ale vzájemně se můžete i motivovat a přinutit se do pravidelných tréninků.

Sporttester – vaše nová motivace

Když však chcete ke svému sportování přistoupit trochu sofistikovaněji, bez průběžného sledování tepové frekvence se zřejmě neobejdete. Jste-li nováčkem, pak pro Vás bude toto měření během pohybu velká zábava a možná i další střípek do celkové mozaiky motivace k pravidelnému sportování (parádní je, že správně vybraný sporttester umí dokonce i měřit spálené kalorie). Časem se naučíte své tělo poznávat natolik, že frekvence sledování tepové frekvence již nebude tak častá a přesto budete cítit, jaká je právě intenzita vašeho pohybu. Jak zjistit, v jaké intenzitě se pohybujeme, již tedy víme. Ale stále ještě nevíme, jaké je to správné pásmo. Naším cílem je, aby pro nás byl pohyb opravdovým potěšením, nástrojem pro dosažení a následné udržování vysněné postavy a mohli jsme být dokladem motta „sportem ku zdraví“. Pojďme si tedy říci, kde byste se měli tepově pohybovat.

Kolik "tepat"?

Tuky se nejintenzivněji pálí při intenzitách 60-70 % maximální tepové frekvence. A je to venku. Ale nevím, zda jste z toho moudřejší. Tato věta totiž ihned vyvolá několik otázek a reakcí:

  1. Jak určím maximální tepovou frekvenci?
  2. Proč se mám pohybovat tak nízko, když při maximální intenzitě vydám energie více a tudíž i rychleji hubnu?
  3. Jak je tento údaj ovlivněn trénovaností?
  4. Je toto pásmo stejné pro každý sport?

Na tyto otázky si zodpovíme v následujícím článku.

Spalování tuku můžeme také podpořit používáním sportovní výživy tzv. spalovačů tuku. Z nabídky Amix Nutrition doporučujeme jeden z nejsilnějších produktuů pro redukci hmotnosti - ThermoCore. Pro začátečníky tu máme ThermoLean nebo pak CarniLean v tekutých ampulích.