Sacharidy nejsou cukry aneb „sladká“ pohádka o tom, co je co

Myslím, že mnozí odborníci na sportovní výživu v souvislosti se sportem neodvádějí dobrou práci. Ale není to snad tím, že by výživě nerozuměli, byť jsou z toho často podezíráni. Můj pocit pramení ze zkušeností, že při své argumentaci a návodech používají „hantýrku“, která je již odborná, nebo za níž odborník vidí něco jiného než výživový laik.

Jako příklad si vezměme Petra - vytrvalostního sportovce, jehož tréninkový plán je zaměřen na zaběhnutí půlmaratonu. Jsem přesvědčen, že takových sportovců jako Petr je dost: aplikuje za účelem zlepšování vlastních výkonů nejen promyšlený tréninkový plán, ale snaží se i nastudovat základy výživy včetně toho, jak by se měl stravovat před, během a po tréninku či závodě. Neříkám, že to tito lidé plní vždy na sto procent, ale to je možná i tím, že něco (část celkového doporučení) „vyzkouší a pak se uvidí“. Když budou fungovat první věci, zapojí i druhou a pak třetí…

Petr, sportovec amatér a výživový laik, možná i navštíví přednášku, kde odborník na výživu velmi zasvěceně mluví o tom, co by měl jíst vytrvalostní sportovec především - jak by se měl stravovat před tréninkem, čím by měl doplňovat energii během výkonu a jak podpořit regeneraci. A tento mnohými oceňovaný odborník hovoří jako o nejdůležitější věci z pohledu výživy vytrvalostních sportovců … o cukrech. „Hmmm, logiku to má,“ poví si Petr, sportovec amatér a výživový laik. „Cukr je energie, je sladký a čím je jídlo sladší, tím více cukru a tím pádem energie přijmu. Super, od teď budu jíst hodně cukru, cukrovinek a sladkých věcí. A to především před tréninkem a hlavně před závodem.“ A už vzhlíží k dalšímu dnu, kdy mají s kamarády první společný trénink a těší se, jak to s nově nabytými zkušenostmi všem natře.

Druhý den se blíží trénink. Petr celý den poctivě sladil, každé jídlo si neopomenul přilepšit něčím sladkým a množství „cukru“ s blížícím se tréninkem řádně navyšoval. „To budou všichni koukat,“ říká si a usmívá se. Poslední strategickou dávku cukru si dá hodinku před plánovaným vyběhnutím. A jak si doplnil vědomosti z novin, není to pro žaludek nic těžkého. Jedná se o oblíbenou sušenku (shodou okolností si ji prý dávají mladí fotbalisté po každém tréninku na krabice) zajedenou sójovým sukem. I o něm se dočetl někde v novinách...

Blíží se doba vyběhnutí, ale pocity Petra nejsou nijak impulzivní. Cítí se spíše mdlý, možná i unavený a dokonce jakoby bez energie. Přitom od rána řádně cukroval, jak to radil pan odborník. „Že by to bylo málo?“ zalekl se Petr zklamaně, ještě ani nevyběhli. Následným tréninkem se nějak protrápil a to, že mu všichni utekli a běželo se mu vážně nic moc, přičítal špatné kondici a dosud krátké době tréninkové přípravy. A aby ji dohnal, rozhodl se před příštím tréninkem zařadit doporučovaného cukru do jídelníčku ještě více!

Před dalším tréninkem již neponechal nic náhodě a pro jistotu celý den jedl pouze a jen sladkosti. Nahradil jimi i ostatní málo sladká jídla, která běžně jídával, a příjem cukru před tréninkem ještě znásobil. Zlepšení se však nedostavilo. Dokonce měl pocit, že je na tom ještě hůře. Posoudit to však nemohl, neboť větší část tréninku strávil s trávicími potížemi jinde, než původně plánoval…

Mít tyto zkušenosti, mnozí z nás by možná po několika dnech se sportováním a svými plány sekli. Petr je ale ctižádostivý a zapálený sportovec. Proto mu to vydrželo týdny, než se na trénování vykašlal. „Nemám na to,“ odvětil smutně na otázku, proč už se s ostatními nepřipravuje. „Byť jsem měl oproti jiným velkou výhodu v tom, že jsem aplikoval radu odborníka a zařadil do jídelníčku především cukry, přesto jsem se na každém tréninku cítil hrozně unavený, malátný a zesláblý. Zpočátku jsem si myslel, že je to nedostatkem tréninku, jenže protože se přidala i únava, zařadil jsem pak i více odpočinku. Ale nic nepomohlo a navíc jsem začal tloustnout! Prostě jsem usoudil, že běhání není pro mě, že se mu moje tělo brání, jak může.

Možná v Petrov vidíte sebe, nebo své kamarády či své známé z okolí. V dobré víře se snaží aplikovat rady odborníků, aby jejich snažení bylo ještě efektivnější a jejich výkonnost stoupala rychleji a ještě více. Bohužel, Petr se asi až příliš pozdě dozví, že pojmem „cukry“ se někdy označuje celá komplexní kategorie sacharidů (tedy nejen sladké, sacharidy obsahuje také pečivo a řada příloh jako rýže, brambory, těstoviny apod.) a někdy jen určitá část sacharidů (především jednoduché monosacharidy typu glukózy a fruktózy, tedy opravdu sladké věci). Zatímco „pomalé“ (komplexní) sacharidy vítáme, „rychlé“ (jednoduché) sacharidy před výkonem vůbec nedoporučujeme. Je tedy třeba důsledně rozlišovat…

Proč nedoporučujeme sladké před výkonem?

Tyto potraviny uvolní do krve velké množství jednoduchého cukru. Hladina krevního cukru po nich stoupne, na což s mírným zpožděním zareaguje slinivka břišní vyloučením inzulinu. Ten má za úkol krevní cukr stabilizovat, to znamená dostat do normálu, což v tuto chvíli znamená jej snížit. A klesá-li nám krevní cukr, tělo se tomu vždy brání podvědomými pocity únavy, vyčerpání a slabosti, jen aby vyvolalo potřebu další a další energie. A v tento „malátný“ moment zazní povel ke startu…

Správné doporučení na téma „sacharidy“

Sacharidy jsou nejvýznamnějším zdrojem energie a je na nich opravdu postaven náš sportovní výkon (sacharidy se ukládají ve svalech ve formě glykogenu – zásobárny energie pro fyzický výkon), jenže je potřeba rozlišovat, jaké sacharidy a kdy do jídelníčku či suplementace zařadit. Velkou část by měly tvořit sacharidy komplexní, které naše tělo zpracovává déle a které nemají tak velký vliv na vylučování inzulinu (např. ovesné vločky, rýže basmati, vařené brambory, semolinové těstoviny, celozrnné pečivo apod.). Během výkonu a bezprostředně po něm jsou pak okamžiky, kdy je na místě dodat tělu jednoduché (tzv. „rychlé“) sacharidy(mono a disacharidy - cukry).

Ideální poměr, konzistenci (kvůli vstřebávání) a obohacení o další účinné látky mající vliv na náš výkon a regeneraci, nabízí sportovní výživa. Spolehněte se na dlouhé roky výzkumů a precizního vývoje produktů určených přímo pro podporu vašeho výkonu!

Amix Nutrition nabízí komplexní portfolio sportovní výživy pro silové a vytrvalostní sporty. (Amix Performance) sporty včetně doplňků pro redukci hmotnosti, tvarování postavy a fitness (kategorie redukce hmotnosti).

Mluvíme-li o sacharidech, pro cvičence v posilovnách je určený například gainer (sacharido-proteinový nápoj) nebo Vitargo, pro vytrvalce energetické zdroje v podobě gelů, tyčinek a tablet. Příjem sacharidů (včetně iontů a minerálů) zabezpečuje pitný režim čítající také velmi kvalitní regenerační nápoj Recovery Max. Pro vytrvalostní a silově vytrvalostí výkon jsou doplňky sportovní výživy kriticky důležité a jejich použití velmi často rozhoduje o výsledku v cíli. Důkazem je profesionální cyklistický team TOPFOREX - Lappierre, který v Amix Nutrition vložil svou plnou důvěru.