Dietní režim u “normální” populace

Léto nám pomalu, ale jistě, klepe na dveře a s ním i obvyklá touha populace vyladit tělo "do plavek"a to nejlépe ultra rychle. Co na tom, že poslední měsíce pro svoji formu neudělali vůbec nic. Možná začali na základě novoročního předsevzetí chodit do fitka, ale výsledky se jaksi nedostavují. Jak by taky ano. Když se říká, že svaly se budují v kuchyni, věřte, že to není jen tak nějaký výkřik do větru. Teď je ale otázkou JAK. Věřím, že píšu pro rozumně smýšlející jedince a tak nějaké zázračné koktejly nebo tabletky, které Vám bez práce pomůžou zhubnout, ani nemusím komentovat. A rychlostí blesku to taky nepůjde. Přebytečná kila jste jistě nenabrali během měsíce, pak po nich tedy nemůžete chtít, aby během měsíce zmizely. Stejně tak svaly Vám za týden nenarostou. Bude to chtít trpělivost a čas.

Je třeba si uvědomit, že pokud chcete něco změnit dlouhodobě, musíte změnit životní styl jako takový, ne se snažit dohnat x leté nedostatky nějakou rychlodietou. Každý logicky uvažující člověk ví, že dieta, která Vás bude nutit přežít den o jednostranné nebo výrazně poddimenzované stravě, dříve či  skončí u pocitů, kdy budete schopni vyluxovat celou ledničku na jeden dech. A budete zase tam, kde jste byli, ne-li o něco hlouběji, protože tělo přepnuté do "úsporného" režimu a vystresované z toho, kdy zase přijde taková "mezera", si automaticky začne ukládat vše do zásob - těch nejméně příjemných, tukových.

Setkávám se také s články na známých fitness webech, které radí běžným lidem dosáhnout zhubnutí pomocí sacharidových vln! Doslova apelují, aby ženy, které chtějí zhubnout, jedly vařené nebo jinak připravené kuřecí maso bez minima tuku. Stejně tak bílky. Opravdu myslíte, že toto jde dodržet dlouhodobě a že je to pro normálního člověka vůbec vhodné? V určité obměně je samozřejmě možné je zařadit jako součást redukčního jídelníčku pro klienta, ale rozhodně pod dohledem trenéra, který ví, co dělá a zná, jak fungují. A hlavně zná stav svého klienta. Není to věc, se kterou by měli experimentovat "laici". U člověka, který si narušil metabolismus množstvím jiných nesmyslných dietních režimů, je naprosto nevhodné, aby tělo ještě více šokoval nasazením sacharidových vln. Je potřeba nejprve nastartovat jeho metabolismus.

Bezesporu je to ale samozřejmě jedna z nejúčinějších metod, jak se zbavit přebytečného tuku v závodní přípravě a spousta závodníků a závodnic je proto praktikuje. Ale je třeba si uvědomit, že tyto závodnice a závodníci je použijí pouze jednorázově při přípravě na soutěž, ale rozhodně ne po celý rok! Stejně jako po celý rok nejsou tak vyrýsované/vyrýsovaní jako na soutěžních pódiích. Je hezké mít své vzory a cíle, kterých chcete dosáhnout, ale asi byste se v tomto případě měli smířit s tím, že ani vítězky kategorií Bikini Fitness takto nevypadají po celý rok, ba co víc, v "off season" byste některé ani nepoznaly. A pilování "pódiové formy" je spojeno také s výrazným odvodňováním organismu a věcmi, které už toho nemají se zdravým životním stylem příliš společného. Dají se vydržet nárazově, ale rozhodně ne dlouhodobě. A přechod k "normální stravě" musí být plynulý a kontrolovaný, jinak se dostaví starý známý jojo efekt, zpomalení metabolismu a člověk si tak místo chtěného zhubnutí pár kil zadělá na dlouhodobý problém.

Závodní forma Olivie Pohankové – rok 2015

Off season shape Olivie Pohankové 2016

Zde můžete vidět srovnání závodní a nezávodní formy naší Bikini fitness Olivie Pohankové. Jak k tomu uvádí ona sama: Momentalna situacia. Offseason shape, momentalne plus 8 kg, vacsii zadok a vlastne vsetko a nehanbim sa za to praveze je to krasne a zenske a hlavne telu prirodzene. Napriek tomu vyzeram stale sportovo a fit (treba poznamenat ze mam vysku 174cm takze dievcata co maju 155cm asi budu vyzerat trosku inak s 8kg navyse ale 4-5 kg im urcite nijak neuskodi). Co je podstatne je ze jem v podstate vsetko, mam energiu a klud. Pravidelnym pohybom a sledovani troska kcal aby denny prijem nebol moc vysoky sa naozaj da stravovat roznorode (pizza,oreo nation)... Nezime celorocne na brokolici a rybe. Nieje to ani zdrave ani prijemne...

Na co se tedy zaměřit? Zejména na POZVOLNÉ změny. Snažit se zařazovat do jídelníčku kvalitní bílkoviny. Ať už ve formě vajec, masa nebo třeba i kvalitních sýrů, mléčných výrobků a vysokoprocentní šunky. Pokud ani to nebude stačit, není nic jednoduššího, než jídelníček doplnit proteinovým nápojem, nebo přidáním proteinového prášku do libovolného jídla. Ze sacharidů vybírat především ty komplexní, které vám nebudou hýbat s insulinem jako na horské dráze a udrží pocit nasycení dlouhodobě. A nebát se ani tuků, ovšem zařazovat především ty zdravé, pro naše tělo prospěšné - z ořechů, avokáda, ryb...

Velkým pomocníkem zde mohou být také doplňky stravy. Ať už zmiňovaný protein, který Vám ulehčí dodržet obsah bílkovin ve stravě, BCAA, větvené amikyseliny, které Vám nejen pomohou ochránit svaly během tréninku, ale také Vám pomůžou s regenerací a nebo třeba spalovač, který nastartuje metabolismus tuků a zvýší tak účinky Vašeho snažení na maximum.

Vydržte a výsledky se dostaví. I genetické předpoklady se dají porazit.